Site Overlay
ekologiczne zrodla

Czym są ekologiczne źródła energii?

Bez cienia wątpliwości możemy powiedzieć, że energia jest nam obecnie potrzebna do życia w stopniu, w jakim jeszcze nigdy nie była. Dzisiaj właściwie każdy element naszego funkcjonowania wymaga energii, bez różnicy czy mówimy o pracy, rozrywce czy zabawie. Niestety, tak duże zapotrzebowanie na energię rodzi poważny problem związany z jej wytwarzaniem. Po pierwsze, wiele sposobów jej wytwarzania jest nie tyle mało ekologicznych, co wręcz zabójczych dla naszej planety i środowiska naturalnego. Po drugie, zasoby wielu paliw kopalnych powoli, lecz nieubłaganie się kurczą. Po trzecie, wydobycie tychże paliw staje się nieopłacalne ekonomicznie, a do tego coraz bardziej niebezpieczne.  Rozwiązaniem i wielką nadzieją na przyszłość jest popularyzacja ekologicznych źródeł energii. Jednak czym one tak naprawdę są i czy każdy z nas może z nich skorzystać? Właśnie tym tematem chcemy się dzisiaj zająć!

Ekologiczne źródła energii – czyli jakie?

Nazwa “ekologiczne źródła energii” brzmi naprawdę zachęcająco. Jednak pojawia się pytanie, czym w ogóle są takie źródła energii. Sam zwrot “ekologiczne” jednoznacznie wskazuje na to, że muszą być to źródła, które nie wpływają negatywnie na nasze środowisko naturalne. Jednak czy jest to możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Otóż ekologiczne źródła energii nazywane są także odnawialnymi źródłami, czyli takimi, które nie są jednorazowe, a raczej można wykorzystywać je wielokrotnie bez obawy, że się wyczerpią lub charakteryzują się tym, że odnawiają się w szybkim czasie, w prosty sposób. Z punktu widzenia obecnego zapotrzebowania na energię, takie jej źródła są nie tylko świetnym i niezastąpionym rozwiązaniem, ale wręcz czymś, co jest bardzo pożądane. Trzeba przyznać, że rozwój technologii, w szerokim tego słowa znaczeniu, mocno przyczynił się do faktu, że obecnie takie źródła są w naszym zasięgu i już produkuje się dzięki nim sporo energii. Co ciekawe, dzisiejsze możliwości pozwalają każdemu z nas skorzystać z takich odnawialnych źródeł i to we własnych domach. Tak naprawdę, wystarczy tylko zdać sobie sprawę z tego, ile wnoszą one do ochrony naszego środowiska i po nie sięgnąć.

Ekologiczne źródła energii – rodzaje

Wiemy już czym się charakteryzują ekologiczne źródła energii. Warto teraz zastanowić się, jakie ich rodzaje występują i z których możemy najłatwiej skorzystać.

  • Energia słoneczna

Zacznijmy od najbardziej powszechnej formy ekologicznego źródła energii, jaką jest energia słoneczna. Za pomocą specjalnych urządzeń, a często całych systemów, może być ona przekształcana w energię elektryczną lub cieplną. Bardzo istotną cechą produkcji obu tych rodzajów energii jest to, że mogą być one zastosowane w naszych domach i mieszkaniach czy firmach. Innymi słowy, nie są jedynie formą przemysłowego źródła energii, ale każdy z nas może taka energię wytwarzać na swoje potrzeby. Taką możliwość dają instalacje fotowoltaiczne. Mogą one wręcz zintegrować pracę nawet kilku różnych urządzeń. Dzięki temu, fotowoltaika nie tylko zasili nasze urządzenia domowe w potrzebny nam prąd, ale również po połączeniu z nowoczesnymi systemami grzewczymi, pomoże nam wyprodukować ciepło, czyli ogrzać nasze domy czy mieszkania.

  • Energia wiatrowa

Mówi się, że wiatr wieje zawsze, tylko nie zawsze to czuć. Coś w tym jest i potwierdzają to specjalne turbiny wiatrowe wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej. Dzisiaj widok “wiatraków” już nikogo nie dziwi, a całe farmy i elektrownie wiatrowe pojawiają się już w wielu krajach. Co ciekawe, taki sposób produkcji energii nie wytwarza żadnego rodzaju zanieczyszczeń, czyli jest w 100% bezpieczny dla środowiska. To także metoda, którą można zamontować w swoich domach, ponieważ instalacje tego typu są również produkowane dla pojedynczych domostw.

  • Energia wodna

Kolejne ekologiczne źródło energii to woda. Ta także płynie cały czas i właśnie ta jej cecha jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej oraz mechanicznej. Technicznie rzecz biorąc, do wytwarzania energii w ten sposób stosowane są młyny, koła wodne, ale także zapory wodne, które wykorzystują spiętrzoną wodę, napędzając tym samym generatory prądu. Najważniejszym elementem potrzebnym do wytwarzania energii z wody jest turbina. Warto zaznaczyć, że hydroenergia jest jedną z najstarszych metod pozyskiwania energii przez człowieka.

  • Energia geotermalna

To, jak olbrzymią energią dysponuje nasza planeta, co jakiś czas przypomina nam wybuch wulkanu albo gejzerów. Ciepło, jakie cały czas gromadzi się głęboko pod naszymi stopami, jest czymś niesamowitym i także wykorzystywanym do produkcji energii, tak bardzo potrzebnej nam na powierzchni. Do tego celu wykorzystuje się gorącą wodę, którą rurami wyprowadza się na powierzchnię. Co ciekawe, eksploatacja zasobów geotermalnych w żaden sposób nie oddziałuje negatywnie na środowisko, a jej koszty są relatywne niskie.

To tylko kilka ekologicznych źródeł energii. Jest ich jeszcze więcej. Jednak już te wymienione przez nas pokazują nam, jak wielki potencjał w nich jest i tak naprawdę jedynie od nas zależy, czy skorzystamy z dobrodziejstw tego typu źródeł energii.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl