Site Overlay
sloneczne panele

Kwota dofinansowania do fotowoltaiki – od czego zależy?

Panele słoneczne to jedna z najpopularniejszych opcji wśród odnawialnych źródeł energii. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że można ją stosować na własną rękę w prywatnym gospodarstwie domowym. Podczas gdy z wiatru i wody energię można uzyskiwać tylko dzięki dużym inwestycjom, panele słoneczne świetnie sprawdzają się na mniejszą skalę.

Żeby pozwolić sobie na panele słoneczne, trzeba spełniać szereg warunków. Jednym z nich jest oczywiście kwestia finansów. Nie da się ukryć, że montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się ze sporym wydatkiem. Oczywiście późniejsze korzystanie z tego rozwiązania pozwala zaoszczędzić na prądzie, niemniej jednak tego rodzaju inwestycja zwraca się w całości dopiero po kilku latach regularnego używania.

Publiczna i prywatna opcja

Jeśli jednak jesteśmy w sytuacji, w której brakuje nam funduszy na zainstalowanie paneli słonecznych, nie musimy się przejmować. Możemy bowiem liczyć na dofinansowanie. Państwu i samorządom zależy wszak na tym, aby promować ekologiczne rozwiązania i z tego względu przeznacza się pewną pulę środków na wsparcie dla posiadaczy paneli słonecznych. Istnieje już kilka programów, których zadaniem jest dofinansowywanie inwestycji w fotowoltaikę. Kwota, którą można otrzymać w ramach takiego projektu, zależy od tego, w jakim konkretnie programie będziemy uczestniczyć. Głównym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość dofinansowania, jest to, do kogo konkretnie skierowany jest program. Dla właścicieli domów jednorodzinnych przygotowane są kwoty w wysokości pięciu tysięcy złotych. Inaczej wygląda natomiast sprawa w odniesieniu do przedsiębiorców. Ponieważ mają oni do czynienia ze znacznie większymi obiektami, w ramach programu Energia Plus mogą oni liczyć na dofinansowania sięgające nawet 300 milionów.

Oprócz tego, że dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych są gwarantowane przez państwo, tego rodzaju wsparcie oferują również prywatne banki. Na montaż paneli słonecznych przeznaczone są specjalne pożyczki, które pomagają uczynić gospodarstwo domowe ekologicznym.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl