Site Overlay
pochmurny dzien

Jak panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Wydajność fotowoltaiki uzależniona jest od wielu czynników. Największy wpływ na ilość produkowanej energii ma nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne przystosowane są do pochłaniania promieni słonecznych niezależnie od pogody i pory roku. Prawdą jest, że najwięcej energii system produkuje w lecie, kiedy nasłonecznienie jest bardzo duże. Nie oznacza to jednak, że podczas zachmurzenia instalacja przestaje spełniać swoje funkcje.

Produkcja energii słonecznej następuje niemalże w każdych warunkach, zmienia się jedynie wydajność całego systemu. Spośród dostępnych na rynku paneli słonecznych można wybrać te, które najlepiej dopasują się do oczekiwań klienta i warunków klimatycznych w miejscu montażu.

Jak pogoda wpływa na pracę paneli słonecznych?

Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok. Na ich wydajność wpływa głównie rozmieszczenie modułów w odpowiednim kierunku i pod zalecanym kątem nachylenia umożliwiającym jak największy dostęp do słońca. Pogoda ma jedynie wpływ na produktywność systemu. W zachmurzone dni absorpcja promieni słonecznych zmniejsza się nawet do 80%, jednak instalacja wbrew mitom, nie przestaje produkować energii. Wydajność fotowoltaiki ograniczyć, ale nie wykluczyć, mogą też opady atmosferyczne. Śnieg, deszcz i grad przenoszą na panele zanieczyszczenia pełne związków chemicznych, które przedostają się do ogniw i obniżają jakość ich pracy.

Na efektywność pracy systemu fotowoltaicznego większego wpływu nie ma z kolei temperatura. Panele słoneczne mogą pracować wydajnie zarówno w trakcie cieplejszych, jak i chłodniejszych dni. Produkcję energii mogą zmniejszać jedynie skrajne wzrosty lub spadki temperatury. Tym samym instalacja fotowoltaiczna może ograniczyć absorpcję promieni w trakcie dużych mrozów i upałów. Obecnie jednak istnieją sposoby na ustabilizowanie pracy paneli słonecznych, które zapewniają nieograniczony dostęp do energii słonecznej przez wszystkie dni w roku. Służy temu wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych, a wydajność systemu

Wyróżnia się dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych. Pierwszym z nich są ogniwa polikrystaliczne, które są idealnie kwadratowe i charakteryzują się niebieską barwą. Są one  tańsze, aczkolwiek cechuje je mniejsza sprawność. Do ich głównych zalet należy za to lepsza praca w warunkach światła rozproszonego, czyli podczas zachmurzenia. Drugim typem są, najczęściej czarne, panele monokrystaliczne o kształcie kwadratu ze ściętymi bokami. Ten rodzaj paneli jest droższy, ale gwarantuje większą wydajność. Ponadto jest trwalszy i bardziej wytrzymały. Panele monokrystaliczne są bardziej odporne na wysokie temperatury przez co, więcej promieni słonecznych pochłaniają w trakcie upałów niż pochmurnych, chłodnych dni.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl