Site Overlay
farma solarna

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej. Największy jej pobór w naszej strefie klimatycznej przypada na godziny popołudniowe w porze letniej. Natomiast domownicy najczęściej potrzebują jej rano i wieczorem, szczególnie w porze zimowej, gdy dzień jest dużo krótszy. Rozwiązaniem tego problemu jest magazynowanie energii.

Odbiór energii z sieci

Sposób przechowywania energii elektrycznej dzieli instalacje fotowoltaiczne na dwa typy. Pierwszy z nich zwany on-grid umożliwia przekazywanie jej nadmiaru do sieci, co pozwala odsprzedać ją podczas okresu rozliczeniowego. System produkuje energię na potrzeby danego budynku, a w przypadku nadwyżek jest ona przekazywana przez licznik dwukierunkowy. Energia może jednak być pobierana z sieci w sytuacji, gdy instalacja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania domowników nocą lub w pochmurne dni. Instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kWp mogą odebrać do 80% oddanej energii, natomiast instalacje 10-40 kWp 70% oddanej energii. kWp jest to moc maksymalna zainstalowana w modułach fotowoltaicznych. Zgodnie z przepisami odbiór przekazanej do sieci energii musi być na poziomie 0,8 kWh za każdą 1 kWh. Oznacza to, że magazynowanie energii w sieci kosztuje 20% jej wartości.

Magazynowanie w akumulatorach

Instalacje typu off grid sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie w pobliżu nie ma linii energetycznej, do której można by przekazywać nadwyżki. W takim przypadku energię magazynuje się w akumulatorach, które ze względu na odpowiednie parametry napięciowo-prądowe łączy się w grupy szeregowo-równoległe. W ten sposób można wytworzyć moc sięgającą nawet kilkadziesiąt megawatów. Skumulowany w nich prąd stały za pomocą falownika zmienia się w prąd zmienny. Niewykorzystane nadwyżki mogą trafiać również do baterii. Wszystko to prowadzi do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego na energię elektryczną bez dodatkowych kosztów i uzależniania się od zewnętrznego dostawcy. Minusem tego rozwiązania są dość duże koszty. Baterie zużywają się po 5-8 latach, natomiast ceny akumulatorów o mocy 3-10 kHw zaczynają się od 10 tys. zł. Dlatego też tego typu instalacje sprawdzą się w przypadku dużego zapotrzebowania energii (np. na gospodarstwach rolnych) oraz w miejscach, gdzie często dochodzi do awarii prądu.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl