Site Overlay
kalkulator fotowoltaika

Jakie są koszty założenia paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna z każdym rokiem zyskuje na popularności, nie trudno się temu dziwić, ponieważ wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ma wiele zalet. Przede wszystkim systemy fotowoltaiczne pozwalają na długofalową oszczędność na zasobach konwencjonalnych oraz na rachunkach za prąd. Ponadto pozyskiwanie energii słonecznej jest rozwiązaniem ekologicznym. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup paneli fotowoltaicznych, powinieneś wiedzieć jakie koszty wiążą się z ich założeniem oraz od czego są uzależnione.

Na początek dopasuj fotowoltaikę do swoich potrzeb i miejsca instalacji

Przede wszystkim przed wyborem odpowiednich paneli fotowoltaicznych musisz wziąć pod uwagę roczne zużycie prądu – na tej podstawie będziesz mógł dobrać odpowiednią moc paneli, ich liczbę oraz wielkość. Moc określana jest za pomocą kW – szacuje się, że z 1kW instalacji fotowoltaicznej można pozyskać od 950 kWh do 1050 kWh energii elektrycznej w skali roku. W związku z tym, jeśli przeciętny roczny pobór prądu wynosi ok. 3000 – 5000 kWh, to wystarczająca będzie instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 lub 4 kW, składająca się z ok. 10 – 16 paneli, o powierzchni 1 – 2 m², których moc nominalna wynosi od 200 do 320 Wat. W tym miejscu warto zaznaczyć, że cena jednego panelu o takiej mocy wynosi minimum 500 zł (netto).

Jednak moc produkowana przez instalację, jest także uzależniona od nasłonecznienia budynku. Jeśli na Twój dom oddziałują źródła zacienienia m.in.: komin, drzewa lub inne elementy krajobrazu, to 1kW mocy wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne wystarczy na pokrycie od 30 do 50 zł miesięcznego rachunku za prąd. Wobec tego, aby zwiększyć zwrot kosztów za energię, warto zainwestować w mikroinwertery lub w panele o większej mocy.

Co składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej i od czego ona zależy?

Poza kupnem paneli słonecznych trzeba się liczyć z innymi kosztami związanymi z:

  • przygotowaniem projektu
  • zakupem systemu montażowego
  • kupnem przewodów elektrycznych oraz inwertera (falownika) – jest on odpowiedzialny za zmianę produkowanego prądu stałego na prąd zmienny.
  • wynajęciem profesjonalnej firmy, która zajmie się montażem.

Ponadto na całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej ma wpływ: rodzaj komponentów, ich jakość, marka oraz długość okresu gwarancyjnego. Kupując panele fotowoltaiczne mamy do wyboru takie, które są zbudowane z ogniw polikrystalicznych, monokrystalicznych i amorficznych. Te pierwsze są najpopularniejsze, dzięki temu, że łączą przystępną cenę z dobrą jakością. Natomiast ogniwa monokrystaliczne są najdroższą opcją, ale za to najwydajniejszą – szczególnie w przypadku miejsc trudno dostępnych i o niskim nasłonecznieniu. Z kolei amorficzne ogniwa są najtańszym rozwiązaniem – mimo że ich cena jest kusząca, to nie warto inwestować w instalację o niskiej jakości i sprawności.

Cena instalacji solarnej jest także uzależniona od jej typu i rodzaju podłoża, na którym ma się znaleźć. Przykładowo montaż paneli słonecznych na dachach skośnych jest tańszy od montażu modułów na konstrukcji naziemnej lub na dachu płaskim. Co więcej, jeśli dach pokrywa blacha trapezowa lub blachodachówka to koszt montażu będzie zdecydowanie niższy niż w przypadku instalacji na dachówkach lub karpiówkach – dachy wykonane z takich materiałów wymagają zastosowania profili aluminiowych.

Zatem jaki będzie orientacyjny koszt paneli słonecznych?

Najlepszym wyborem są instalacje fotowoltaiczne o mocy 4 – 5 kW. Zatem, aby osiągnąć taką moc, będziesz potrzebować 15 modułów o mocy 300 Wat, których cena wyniesie 9 000 zł (zakładając, że jeden panel kosztuje 600 zł). Do tej kwoty należy doliczyć ok. 5 – 6 tys. zł za inwerter oraz kolejne kilka tysięcy złotych za konstrukcję, przewody, akcesoria i montaż. Dodatkowo trzeba też uwzględnić podatek VAT – który wynosi 8% dla montażu w prywatnych budynkach mieszkalnych i 23% dla pomieszczeń gospodarczych oraz instalacji naziemnej. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, całkowity koszt rozsądnej instalacji to 20 – 30 tys. zł (za 1kW trzeba zapłacić 6 tys. zł.). Wskaźnik kosztów instalacji o mniejszej mocy np. 3kW zazwyczaj waha się w granicach od 4 do 5 tys. zł za 1kW.

Jednak powinieneś pamiętać, że możesz zredukować koszty, korzystając z różnego rodzaju dofinansowań. W przypadku instalacji, za którą zapłacisz 25 tys. zł, istnieje możliwość skorzystania z dotacji, która może pokryć nawet 5 tys. zł poniesionych kosztów. Dodatkowo możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając od dochodu wydatek na instalację fotowoltaiczną – jeśli Twój dochód nie przekracza II progu podatkowego, możesz odzyskać 18% zwrotu podatku od wydanej kwoty. W związku z tym cena instalacji zmniejsza się o dodatkowe 4 tys. zł. Zatem po uwzględnieniu możliwych dofinansowań, ostateczny wydatek na instalację o mocy 4kW – 5 kW wyniesie ok. 16 tys. zł.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl