Site Overlay
inzynier z projektem instalacji

Jakie elementy zawiera projekt instalacji fotowoltaicznej?

Dobór i odpowiednie wykonanie instalacji fotowoltaicznej ma bezpośredni wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie, a także oszczędności oraz czas zwrotu inwestycji. Zanim jednak będzie można przystąpić do montażu, niezbędne jest przygotowanie skrupulatnego projektu. Jakie kwestie należy ustalić na etapie wstępnego planowania? Co musi zawierać profesjonalnie wykonany projekt instalacji fotowoltaicznej? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.

Projekt fotowoltaiki — jego znaczenie i specyfika

Dobrze wykonany projekt musi zawierać szczegółowe informacje na temat instalacji fotowoltaicznej, która tworzona jest na indywidualne zamówienie i na podstawie konkretnych wytycznych. Kluczowe znaczenie ma określenie całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w obiekcie, co w przypadku użytkowanych już obiektów możliwe jest przy pomocy istniejących faktur. Jeśli mamy do czynienia z nowo powstającym budynkiem, niezbędne jest profesjonalne oszacowanie spodziewanego zapotrzebowania. Uwzględnić przy tym należy zarówno energię przeznaczoną na zużycie podczas standardowego wykorzystywania prądu, jak i nadwyżkę, jaka przekazywana będzie do sieci elektrycznej.

Do innych elementów, które obowiązkowo muszą być określone w projekcie fotowoltaiki, zaliczamy m.in.: konkretną lokalizację instalacji. Najczęściej panele montowane są na dachu budynku, w związku z czym należy uwzględnić wielkość, stan, rodzaj i możliwości pokrycia dachowego, nachylenie dachu (kąt i kierunek), ewentualne zacienienie przez obiekty znajdujące się w najbliższym otoczeniu (np. inne budynki, rośliny). Jeśli budynek skierowany jest w niekorzystną stronę, możliwe jest już na etapie projektowania zaplanowanie instalacji o większej mocy. Jeżeli jednak istnieją czynniki, które uniemożliwiają montaż paneli na dachu, można rozważyć zastosowanie paneli fotowoltaicznych gruntowych.

Oprócz tego konieczne jest precyzyjne zaprojektowanie całej instalacji. Trzeba dostosować odpowiedni model i liczbę paneli fotowoltaicznych, dobrać model, ilość faz i liczbę MPPT falownika, a także wykonać schemat połączeń paneli z falownikiem.

Oczywiście to najważniejsze przykłady elementów, które obowiązkowo muszą znaleźć się w projekcie instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą — chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl