Site Overlay
dolomity

Jakie zastosowanie ma dolomit?

Dolomit jest skałą osadową węglanową. W jego składzie znajduje się przede wszystkim węglan magnezu i węglan wapnia. Zarówno właśnie ten skład chemiczny, jak i wynikające z niego właściwości sprawiają, że jest on z powodzeniem wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Stosuje się go m.in. w przemyśle chemicznym, w hutnictwie, w budownictwie ogólnym, drogowym i kolejowym, a nawet w rolnictwie.

Dolomit i jego zastosowanie

W dolomicie znajduje się wiele pierwiastków i mikroelementów, które są łatwo przyswajalne przez organizmy ludzkie i zwierzęce. Można więc śmiało stwierdzić, że jest on cennym kruszywem, a bardzo urozmaiconym zastosowaniu. Jeśli jest w czystej postaci to ma zastosowanie jako ruda magnezu. Z kolei pod postacią kruszyw doskonale sprawdza się w różnych dziedzinach budownictwa, również drogowego i kolejowego. Gdy ma formę grysów to stosuje się go w produkcji betonu i asfaltu. Może również stanowić podsypkę pod układaną w różnych miejscach kostkę brukową.

Po dolomit sięgają różne branże przemysłowe. Często wykorzystuje się go również jako materiał dekoracyjny, np. w ogrodnictwie. Ponadto stosuje się go w produkcji posypki papowej i papy i jest istotnym surowcem dla przemysłu ceramicznego, chemicznego i hutniczego. Jest także niezbędny do produkcji materiałów ogniotrwałych. Jak doskonale wiedzą osoby dbające o ogrody, znajduje się on również w nawozach wapniowo-magnezowych, które służą do odkwaszania i poprawiania struktury gleby.

Naturalny i cenny

Dolomit powstaje w sposób naturalny i występuje w wielu miejscach na całym świecie. Również w wielu rejonach Polski można go znaleźć. Z pewnością jego obecność w ogrodzie będzie korzystna dla roślin, warto również zagłębić się w jego szersze zastosowania w przemyśle i dowiedzieć się, jak może się nam przydać. Warto jednak pamiętać, aby kruszywa zawsze nabywać ze sprawdzonych źródeł. W formie dekoracyjnej będzie on się pięknie komponował w wielu różnych miejscach, zarówno w ogrodach, jak i na placach czy skwerach.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl