Instalacja fotowoltaiczna to sposób na zmniejszenie wydatków na ogrzewania domów, budynków użytkowych i gospodarczych. Dobrze zaprojektowana ogranicza wydatki na prąd, pozwala cieszyć się ciepłą wodą i optymalną temperaturą. Jednak najmniejszy błąd podczas jej instalacji może przyczynić się to tego, że nie będziemy w pełni korzystać z jej opcji. Jakie błędy zdarzają się najczęściej?
Instalacja fotowoltaiczna – własna mini elektrownia
Instalacja składająca się z paneli słonecznych połączonych ze sobą kablami, pozwala ogrzać zarówno mniejszy, jak i większy budynek. Mniejsze rachunki za prąd i produkcja energii, która wystarcza do ogrzania pomieszczeń i wody, a także korzystania ze sprzętów elektrycznych to niewątpliwe zalety fotowoltaiki. Coraz więcej gospodarstw decyduje się na skorzystanie z takiej opcji, szczególnie gdy wraz z dostępnymi dofinansowaniami jest to warta swojej ceny inwestycja.
Fachowy montaż instalacji na gruncie lub dachu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, wiedzy i doświadczenia osób zajmujących się projektowaniem i instalacją poszczególnych elementów. Błędy na tym etapie mogą zakłócać przekształcanie promieni słonecznych na energię.
Błędy w montażu
Instalując panele na dachu, należy pamiętać o ich nachyleniu względem padających promieni i montowaniu ich na południowej lub południowo-zachodniej stronie budynku. Błędem jest zakładanie instalacji w miejscach zacienionych, gdy obok domu czy pola znajdują się wysokie drzewa, krzaki czy konstrukcje stojące np. maszty, czy kominy. Należy uważać, aby nie uszkodzić samej instalacji, gdzie problemem może się okazać:
- uszkodzenie paneli narzędziami lub chodzeniem po nich,
- zbyt silne dokręcanie śrub,
- używanie nieoryginalnych części,
- źle prowadzone kable,
- niewłaściwy transport elementów instalacji.
Korzystanie z usług doświadczonych specjalistów z firm specjalizujących się w tego typu modernizacjach budynków, pozwoli wyeliminować najczęściej popełniane błędy oraz cieszyć się z właściwie zamontowanej i funkcjonalnej instalacji.