Site Overlay
grys

Rodzaje i kolory grysu

Grys to kamień naturalny zaliczany do kruszyw łamanych, które powstają w drodze erozji lub mechanicznego rozdrabniania skał litych. Cechuje się szorstką i chropowatą strukturą oraz nieregularnym kształtem i ostrymi krawędziami. Grys może być wykorzystywany w drogownictwie i budownictwie, a także do celów dekoracyjnych, na przykład obsypywania rabat.

Grys występuje w różnych odcieniach kolorystycznych, w zależności od skały, z jakiej powstał. Wyróżnić można wiele rodzajów grysu, spośród których najpopularniejsze to:

  • Grys granitowy – szary z akcentami czerwonymi i brązowymi
  • Grys marmurowy – biały i jasno bezowy
  • Grys bazaltowy – czarny i ciemnogranatowy
  • Grys dolomitowy – biały i kremowy
  • Grys wapienny – jasnożółty, beżowy i brązowy
  • Grys kwarcytowy – brązowy i czerwony

Grys rzadko jest jednobarwny – zwykle posiada domieszki różnych odcieni tego samego koloru, a obszerna paleta kolorystyczna pozwala tworzyć ciekawe mozaiki dekoracyjne.

Właściwości grysu

Najważniejszą cechą grysu jest odporność na różne warunki atmosferyczne, zwłaszcza mróz i silne nasłonecznienie. Grys charakteryzuje się niską nasiąkliwością, a więc nie absorbuje wody. Ziarna grysu są dość ciężkie i dobrze przylegają do podłoża, zatem nie ma ryzyka zmiany ich położenia pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Jest to materiał często wykorzystywany do wykańczania rabat i dekoracji roślinnych w ogrodach.

Pomimo ekspozycji na różne czynniki grys nie zmienia swojego ubarwienia i nie niszczeje pod wpływem oddziaływania substancji chemicznych. Kruszywa drogowe, do których zalicza się grys, doskonale izolują i mogą być stosowane przy budowie fundamentów i podsypek drogowych, ponieważ woda z nich szybko odparowuje. Grys dobrze się klinuje, dlatego powstają z niego ścieki ogrodowe. Poza tym grysem utwardza się podjazdy i różne nawierzchnie.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl