Site Overlay
panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu

Czym kierować się wybierając panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne muszą być odpowiednio dobrane do projektu instalacji. Kluczowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest wydajność modułów. Zakup paneli o wyższej wydajności może nie być opłacalny ze względu na droższą technologię produkcji. Poza tym wydajność zmienia się w czasie, a im wyższa wartość początkowa, tym szybciej będą postępować straty.

A zatem najlepiej wybierać panele o wydajności około 25%. Warto sprawdzić, jak panele będą działać po kilkunastu latach pracy, o czym powinien poinformować producent w karcie technicznej. Mowa o gwarancji uzysku, czyli deklaracji minimalnej wydajności, poniżej której w okresie gwarancji panel zostaje uznany za wadliwy.

Przy wyborze paneli warto poświęcić chwile na sprawdzenie pozostałych warunków gwarancji. Pomimo że większość paneli produkowane jest w Chinach, to najlepsi producenci oferują serwis w kraju. Obecnie standardem jest gwarancja udzielana na okres 20 lub nawet 25 lat. Najdroższe są panele z 30-letnią gwarancją.

Na jakie parametry paneli fotowoltaicznych zwrócić uwagę?

Wybierając panele, na pewno staniesz przed wyborem pomiędzy panelami polikrystalicznymi i monokrystalicznymi. Instalacje PV w Lublinie wykonujemy głównie z modułów monokrystalicznych, ponieważ uzyskują wyższą sprawność – więcej mocy możliwe jest do osiągnięcia z jednego metra kwadratowego.

Kolejna kwestia to wskaźnik Wp, który oznacza moc pojedynczego panelu. Nie warto jednak sugerować się liczbami – panel o mocy 500 Wp może nie być mocniejszy od panelu o mocy 340 Wp. Różnica może wynikać z wielkości modułu. Tak naprawdę mniejsze moduły łatwiej jest rozplanować na dachu, a ogniwa są mniej narażone na mikropęknięcia. Zamiast sugerować się mocą, warto zwrócić uwagę na sprawność wyrażoną procentowo.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl