Site Overlay
solarne panele

Wszystko o matrycy ogniw fotowoltaicznych

Korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) to obecnie jedyna szansa na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza na naszej planecie, a przy okazji obniżenie rachunków za prąd. Dziś jest to już możliwe w zasadzie w każdym gospodarstwie domowym w Polsce dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych. Na jakiej zasadzie one działają i z jakich elementów się składają?

Moduły fotowoltaiczne – jak są zbudowane?

Głównym zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest zamiana promieniowania słonecznego w prąd, który możemy wykorzystać w swoim domu czy firmie. Odbywa się to za pomocą wielu elementów, a podstawowym z nich jest moduł fotowoltaiczny stworzony z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Jego budowę można nazwać “kanapkową”, gdyż składa się on z nałożonych na siebie kolejno warstw materiałów: ramy aluminiowej, uszczelki, tafli hartowanego szkła, folii EVA, ogniw oraz folii kompozytowej. Wyróżniamy kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, między innymi krzemowe monokrystaliczne lub polikrystaliczne (I generacji), cienkowarstwowe (II generacji) oraz 5 typów ogniw III generacji.

Wszystkie ogniwa fotowoltaiczne układane są obok siebie na folii EVA, a następnie lutowane w niezwykle staranny sposób, aby nie przemieszczały się i były odpowiednio wypoziomowane. W ten sposób powstaje matryca fotowoltaiczna – cały moduł trafia do specjalnej maszyny, w której wykonywane jest wewnętrzne lutowanie i nakładanie warstw izolacyjnych pomiędzy wykonanymi połączeniami.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się bezsprzecznie z wieloma zaletami. Jedną z największych jest zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko poprzez rezygnację ze spalania paliw kopalnych. Każdy z nas może jednak odczuć także realną różnicę w swoim portfelu – własna produkcja prądu wiąże się ze znacznym, nawet 90-procentowym obniżeniem rachunków za prąd. Warto więc korzystać z darmowej energii słonecznej, która przynosi korzyści nam samym i naszej planecie.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl