Site Overlay
dom pasywny z panelami fotowoltaicznymi na dachu

Co to jest dom pasywny?

W domach pasywnych redukowane jest zapotrzebowanie na energię – jest to nowy standard budownictwa, w którym do ogrzewania nie używa się nieodnawialnych paliw kopalnianych, a cała energia ma pochodzić z wody, gruntu, powietrza oraz ze słońca. Domy pasywne są projektowane w taki sposób, aby do ogrzewania było potrzebne maksymalnie 15 kWh na metr kwadratowy. Dla porównania domy budowane w technologii tradycyjnej zużywają około 120 kWh/m2 a budynku energooszczędne 70 kWh/m2. Aby jednak było to możliwe, w domach pasywnych montuje się urządzenia pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika w domu pasywnym

Dom pasywny to dom tani w eksploatacji, ale droższy w budowie od standardowego budynku. Większe koszty generują nie tylko materiały budowlane, które muszą spełniać restrykcyjne normy, ale także rozwiązania technologiczne, które są droższe od tradycyjnych. Mowa o pompach ciepła i panelach fotowoltaicznych. Przy budowie kluczowe jest ograniczenie mostków cieplnych poprzez izolację oraz odzysk ciepła bytowego – zamiast wentylacji grawitacyjnej montowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom pasywny nie ma kominów – nie są potrzebne ani do rekuperacji, ani do ogrzewania. Budynek nie produkuje spalin i nie emituje szkodliwych związków do atmosfery, a więc jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne.

Zajmujemy się montażem paneli fotowoltaicznych w Lublinie i okolicach – nasze instalacje często trafiają na dachy domów pasywnych. Moduły PV produkują prąd ze słońca, a odpowiednio dobrana instalacja ma pokrywać zapotrzebowanie na energię w budynku. W domach pasywnych zużycie prądu jest większe niż w standardowych domach, ponieważ energią zasilana jest wentylacja mechaniczna oraz pompa ciepła.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl