Site Overlay
panel fotowoltaiczny z bliska

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne — czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne zabudowane są z połączonych ogniw krzemowych. Liczba ogniw może być różna, w zależności od wielkości paneli i metody ich produkcji. Zasadnicza różnica pomiędzy panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi tkwi w sposobie wytwarzania ogniw. W panelach polikrystalicznych znajdują się prostokątne i kwadratowe kryształki krzemu połączone ze sobą, a w panelach monokrystalicznych jest duży monokryształ o przekroju koła. Zasadniczo technologia budowy paneli monokrystalicznych jest nowsza.

Jak odróżnić panele monokrystaliczne od polikrystalicznych?

Obydwa rodzaje paneli można rozpoznać w bardzo prosty sposób, a dokładnie po kolorze. Starsze panele polikrystaliczne są niebieskie, a moduły monokrystaliczne mogą być czarne lub ciemnogranatowe. Warto wiedzieć, że panele monokrystaliczne są bardziej wydajne, a więc ta sama instalacja o mocy 4 kW będzie składać się z mniejszej liczby paneli monokrystalicznych niż polikrystalicznych.

Na co warto się zdecydować?

Zajmujemy się montażem paneli fotowoltaicznych w Lublinie i okolicach. Obecnie paneli polikrystalicznych praktycznie się nie stosuje – naszym klientom oferujemy nowoczesne i wydajne panele monokrystaliczne. Wart podkreślenie jest fakt, że panele różnią się mocą, sprawnością oraz liczbą kryształów krzemu i pod każdym względem zdecydowanie lepiej wypadają panele monokrystaliczne. Decydując się na ten wariant, z mniejszej powierzchni instalacji można uzyskać większą ilość energii elektrycznej, a zatem przy ograniczonej ilości miejsca możemy zagwarantować lepszą wydajność produkcji pojedynczych modułów. Warto jednak wiedzieć, że panele monokrystaliczne świetnie pracują w pełnym nasłonecznieniu, ale w miejscach zacienionych lepiej sprawdzają się moduły polikrystaliczne, a więc miejsce montażu jest kluczowe.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl