Site Overlay
pracownik na dachu z panelami fotowoltaicznymi

Jak montuje się fotowoltaikę na dachówce?

Panele fotowoltaiczne powinno się montować na najbardziej nasłonecznionym fragmencie dachu, najlepiej na połaci skierowanej na południe. Instalacji nic nie może przysłaniać ani zacieniać, ponieważ cień może drastycznie obniżyć wydajność instalacji. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce jest nieco bardziej skomplikowany niż na innych rodzajach pokrycia. Dachówka to nie tylko domena budownictwa poprzednich dekad – jest to pokrycie dachowe wybierane bardzo często w przypadku nowoczesnych domów jednorodzinnych budowanych współcześnie. Dlatego powstały systemy, dzięki którym możliwy jest montaż paneli PV również na takim dachu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachówce krok po kroku

Konstrukcja wsporcza pod instalację PV powinna zostać zamontowana do krokwi, dlatego instalatorzy zawsze ściągają pojedyncze dachówki. Przy montażu instalacji fotowoltaicznych na dachówce stosuje się specjalne haki dachówkowe, których rozstaw zwykle uzależniony jest od wielkości paneli. Uchwyty przykręca się do krokwi za pomocą wkrętów, a część wsporcza zawsze jest ukryta pod powierzchnią dachówki. Uchwyty są tak skonstruowane, aby można było je regulować.

Po zamocowaniu haków i uchwytów z powrotem układane są dachówki, a w miejscu styku pozostawia się wolną przestrzeń – w dachówce trzeba wykonać otwory. Następnie do wystających elementów uchwytów montuje się szyny montażowe, do których następnie mocowane są moduły.

Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych pomiędzy elementami dachu, jednakże jest to możliwe w trakcie budowy domu. Wówczas panele opierają się na dodatkowych łatach, podobnie jak okna połaciowe i stanowią integralny element dachu. Szczelność pomiędzy panelami a dachówką zapewniają specjalne kołnierze, takie same jak montuje się pod oknami dachowymi. Wykonana w ten sposób połać prezentuje się nad wyraz estetycznie.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl