Instalacja fotowoltaiczna składa się z ustawionych szeregowo paneli solarnych, których zadaniem jest przechwytywanie energii słonecznej. Ponieważ na rynku dostępne są moduły fotowoltaiczne o różnych wymiarach i wadze, w tym artykule przyjrzymy się czynnikom, które należy wziąć pod uwagę, by wybrać urządzenia o odpowiednich parametrach.
Standardowa specyfikacja paneli słonecznych
Wymiary paneli używanych w instalacjach fotowoltaicznych są ustandaryzowane, a ich przybliżone wartości wynoszą odpowiednio:
- długość 165-168 cm,
- szerokość 100 cm,
- grubość 40 mm.
Nawet jednakowej wielkości panele mogą różnić się między sobą mocą jednostkową, która oscyluje w zakresie od ok. 280 do 340 Wp (z wyjątkiem paneli fotowoltaicznych używanych w instalacjach wielkopowierzchniowych, które – przy wielkości powyżej 100×200 cm – charakteryzują się mocą sięgającą nawet 435 Wp).
Warto wspomnieć także o wadze urządzeń, która dla standardowego modułu solarnego wynosi od 18 do 25 kg. Waga paneli słonecznych będzie miała duże znaczenie, jeśli przewiduje się ich montaż na dachu budynku (zarówno w przypadku dachów płaskich, jak i dachów skośnych). Trzeba wówczas liczyć się z nośnością dachu i ograniczeniami wagowymi, jakie mogą wystąpić w przypadku starszych budowli.
Czym się kierować, wybierając rozmiar paneli?
Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze wielkości i liczby paneli jest roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Szacuje się, że średnie zużycie energetyczne dla gospodarstwa domowego wynosi od ok. 1900 do 2500 kWh/rok. Warto dokonać audytu energetycznego dla konkretnej inwestycji i zdecydować, czy fotowoltaika pokryć ma całość zapotrzebowania budynku na energię, czy może tylko część.
O wymiarach pojedynczych paneli solarnych decyduje także wielkość i rodzaj powierzchni, na której ma powstać instalacja. Należy dokładnie wymierzyć odległości paneli od krawędzi dachu, rynien, kominów, okien dachowych i innych elementów, które mogą stanowić fizyczną przeszkodę dla ułożenia modułów. Pozwoli to określić dokładną wielkość i granice powierzchni dostępnej pod instalację.
Warto wiedzieć, iż fotowoltaiczne instalacje naziemne wymagają dodatkowego pasa gruntu pomiędzy każdym z rzędów paneli PV. Odstęp ten chroni powierzchnię paneli przed zacienieniem jej przez moduły umieszczone w rzędzie sąsiadującym.
Informacje dotyczące zapotrzebowania energetycznego domu oraz powierzchni przeznaczonej pod instalację ułatwią dobór paneli o odpowiedniej mocy.
Podsumowując, kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze wielkości paneli słonecznych to:
- szacunkowe roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną (wyrażone w kWh),
- rodzaj, wielkość i ewentualne ograniczenia powierzchni przeznaczonej pod instalację fotowoltaiczną,
- moc jednostkowa paneli solarnych,
- przewidywana liczba paneli w systemie fotowoltaicznym.