Site Overlay
montaz paneli

Jak dobrać odpowiedni wymiar paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z ustawionych szeregowo paneli solarnych, których zadaniem jest przechwytywanie energii słonecznej. Ponieważ na rynku dostępne są moduły fotowoltaiczne o różnych wymiarach i wadze, w tym artykule przyjrzymy się czynnikom, które należy wziąć pod uwagę, by wybrać urządzenia o odpowiednich parametrach.

Standardowa specyfikacja paneli słonecznych

Wymiary paneli używanych w instalacjach fotowoltaicznych są ustandaryzowane, a ich przybliżone wartości wynoszą odpowiednio:

  • długość 165-168 cm,
  • szerokość 100 cm,
  • grubość 40 mm.

Nawet jednakowej wielkości panele mogą różnić się między sobą mocą jednostkową, która oscyluje w zakresie od ok. 280 do 340 Wp (z wyjątkiem paneli fotowoltaicznych używanych w instalacjach wielkopowierzchniowych, które – przy wielkości powyżej 100×200 cm – charakteryzują się mocą sięgającą nawet 435 Wp).

Warto wspomnieć także o wadze urządzeń, która dla standardowego modułu solarnego wynosi od 18 do 25 kg. Waga paneli słonecznych będzie miała duże znaczenie, jeśli przewiduje się ich montaż na dachu budynku (zarówno w przypadku dachów płaskich, jak i dachów skośnych). Trzeba wówczas liczyć się z nośnością dachu i ograniczeniami wagowymi, jakie mogą wystąpić w przypadku starszych budowli.

Czym się kierować, wybierając rozmiar paneli?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze wielkości i liczby paneli jest roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Szacuje się, że średnie zużycie energetyczne dla gospodarstwa domowego wynosi od ok. 1900 do 2500 kWh/rok. Warto dokonać audytu energetycznego dla konkretnej inwestycji i zdecydować, czy fotowoltaika pokryć ma całość zapotrzebowania budynku na energię, czy może tylko część.

O wymiarach pojedynczych paneli solarnych decyduje także wielkość i rodzaj powierzchni, na której ma powstać instalacja. Należy dokładnie wymierzyć odległości paneli od krawędzi dachu, rynien, kominów, okien dachowych i innych elementów, które mogą stanowić fizyczną przeszkodę dla ułożenia modułów. Pozwoli to określić dokładną wielkość i granice powierzchni dostępnej pod instalację.

Warto wiedzieć, iż fotowoltaiczne instalacje naziemne wymagają dodatkowego pasa gruntu pomiędzy każdym z rzędów paneli PV. Odstęp ten chroni powierzchnię paneli przed zacienieniem jej przez moduły umieszczone w rzędzie sąsiadującym.

Informacje dotyczące zapotrzebowania energetycznego domu oraz powierzchni przeznaczonej pod instalację ułatwią dobór paneli o odpowiedniej mocy.

Podsumowując, kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze wielkości paneli słonecznych to:

  • szacunkowe roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną (wyrażone w kWh),
  • rodzaj, wielkość i ewentualne ograniczenia powierzchni przeznaczonej pod instalację fotowoltaiczną,
  • moc jednostkowa paneli solarnych,
  • przewidywana liczba paneli w systemie fotowoltaicznym.
Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl