Site Overlay
hala

Jak ogrzać dużą przestrzeń niewielkim kosztem?

Ogrzewanie dużych obiektów stanowi nie lada wyzwanie. W halach produkcyjnych czy magazynach, gdzie odbywa się ciągły ruch ludzi i pojazdów, łatwo o straty ciepła.

Głównie jest to związane z częstym otwieraniem drzwi i wszelkiego rodzaju bram wychodzących na zewnątrz. W takich miejscach potrzebny jest zatem skuteczny i ekonomiczny rodzaj systemu grzewczego. Niniejszy artykuł prezentuje najbardziej opłacalne rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w obiektach przemysłowych, jak i w wielkokubaturowych budynkach użyteczności publicznej, takich jak sale sportowe, obiekty koncertowe i wystawiennicze, kościoły, dworce, supermarkety lub galerie handlowe.

Zdolność przestrzeni do utrzymania ciepła

Zanim zapadnie decyzja o instalacji danego systemu ogrzewania warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie budynku przed ewentualnymi stratami ciepła. Pozwoli to w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii, a tym samym zmniejszy koszty eksploatacyjne obiektu. Po pierwsze: budynek powinien posiadać odpowiednią warstwę izolacyjną (materiał izolacyjny dobiera się w zależności od rodzaju ścian i możliwości ingerencji w ich grubość). Po drugie: należy zadbać o właściwe uszczelnienie okien i drzwi (przede wszystkim zewnętrznych), a w razie potrzeby zamontować przy wejściach kurtyny powietrzne, ograniczające wydostawanie się ciepłego powietrza z budynku.

Ogrzane powietrze ma także tendencję do unoszenia się, dlatego w przypadku wysokich pomieszczeń tradycyjne konwekcyjne ogrzewanie nie zda egzaminu.

Instalacje nadmuchowe powszechnie stosowane są w miejscach, które zimą wymagają ogrzewania, a latem chłodzenia. Są to systemy ściśle zintegrowane z wentylacją obiektu, dzięki czemu możliwa jest recyrkulacja i rekuperacja powietrza. Sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których powietrze nie napotka przeszkód w postaci ścian działowych i wewnętrznych przegród.

Ogrzewanie nadmuchowe

Zasada działania ogrzewania nadmuchowego jest dosyć prosta: urządzenia grzewcze emitują energię cieplną do pomieszczenia, po czym jest ona rozprowadzana po całej przestrzeni za pomocą sieci regularnie rozmieszczonych nawiewów powietrza. Choć do zasilania tego rodzaju ogrzewania potrzebna jest energia elektryczna, to zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych wentylatorów minimalizuje jej zużycie.

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie obiektów wielkopowierzchniowych za pomocą promieniowania podczerwonego to najnowszy i niezwykle praktyczny sposób na utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzu. Wynika to głównie z faktu, iż promienniki podczerwieni można kierunkować w konkretne miejsca, co pozwala na ogrzewanie selektywne, np. generowanie ciepła tylko w dolnych partiach obiektu, na konkretnych stanowiskach pracowniczych lub w strefach obsługowych. Dodatkowo temperatura odczuwalna przez człowieka jest nawet o 5°C wyższa od temperatury rzeczywistej, co generuje dodatkowe oszczędności.

Ogrzewanie na podczerwień to system złożony ze specjalnych mat, folii grzewczych i radiatorów, które montuje się w podłodze, suficie, na ścianach i przegrodach działowych. Urządzenia te same z siebie nie emitują energii cieplnej, lecz wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne, ogrzewające nie tylko powietrze, lecz także wszelkie przedmioty znajdujące się w danej przestrzeni.

Podobnie, jak w przypadku ogrzewania nadmuchowego, system urządzeń na podczerwień zasilany jest za pomocą energii elektrycznej. Koszty jej zużycia można jednak znacznie ograniczyć, korzystając dodatkowo ze źródeł energii odnawialnej, np. fotowoltaiki lub kolektorów solarnych.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl