Site Overlay
instalacja fotowoltaiczna

Jak rozliczyć instalację fotowoltaiczną z zakładem energetycznym?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejszym sposobem na zapewnienie swojej nieruchomości energii elektrycznej, a często i ciepła. Jednak wiele osób zastanawia się nad możliwością magazynowania wytworzonej energii, czy połączeniem instalacji z miejscową siecią energetyczną. A tu jest miejsce dla kolejnego pytania – czyli jak to rozliczyć?

Energia słoneczna a firma energetyczna

Fotowoltaika obecnie stosunkowo szybko się zwraca i inwestycja w to rozwiązanie staje się bardzo opłacalna. Co oczywiście widać w naszym otoczeniu, bo decyduje się na nią coraz więcej osób. Jednak, aby rozpocząć przygotowania do instalacji, musimy poznać więcej szczegółów. Jeśli w naszej okolicy działa firma energetyczna, to wytwarzając własny prąd, możemy podjąć z nią współpracę, co zapewni nam ciągłość posiadania energii, niezależnie od okoliczności. System rozliczania się jest tu bardzo prosty.

Zgłaszamy naszą instalację do zakładu energetycznego i wyrażamy wolę zainstalowania licznika dwukierunkowego. Jak sama nazwa wskazuje działa on w dwie strony. Oznacza to, że jeśli wytworzymy więcej energii niż potrzebujemy i będzie ona „oddawana” do sieci, to licznik odnotuje ile jej jest. Jeśli z kolei zdarzą się sytuacje, że przy braku produkcji własnej będziemy pobierać z sieci, to również będzie zliczane. Zwykle raz do roku dokonuje się rozliczenia, które w dużej mierze polega po prostu na porównaniu ilości energii wytworzonej przez nas z tą pobraną.

Czy to się opłaca?

Z pewnością tak, a dodatkowo zapewnia nam ciągłość posiadania prądu, przy jego ekologicznej produkcji, co dla wielu osób jest bardzo istotne. Istnieje również opcja zainstalowania w domu specjalnych akumulatorów, które będą gromadzić nadmiar energii, abyśmy mogli wykorzystać ją później, jednak zajmują one nieco miejsca. Stosuje się je najczęściej w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego podłączenia do sieci energetycznej, a jego wykonanie wiązałoby się z dużymi kosztami. Dlatego licznik dwukierunkowy uznawany jest za najlepsze rozwiązanie.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl