Site Overlay
mycie solara

Jak utrzymać w czystości panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to dziś jedna z popularnych metod pozyskiwania energii ze słońca, na którą decyduje się wielu inwestorów prywatnych i firm. Jednak prawidłowe funkcjonowanie instalacji jest uzależnione nie tylko od warunków środowiskowych, ale także odpowiedniej eksploatacji. Jednym z ważnych czynników jest utrzymanie paneli w czystości.

Dlaczego należy czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne montowane najczęściej na dachach posesji narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, które powodują ich zanieczyszczenie. To z kolei wpływa na zmniejszenie efektywności paneli. Nie są one w stanie produkować odpowiedniej ilości prądu z promieniowania słonecznego. Producenci paneli wskazują, że zanieczyszczenia mogą obniżyć absorbcję energii nawet o 30%! Dlatego, jeśli zauważymy, że panele działają nieefektywnie, warto przeprowadzić serwis instalacji, a w razie konieczności wyczyścić panele.

Co zanieczyszcza panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne w zależności od pory roku mogą być zanieczyszczone poprzez spaliny i dym, pył z kwitnących drzew, odchody ptaków, warstwę śniegu, jesienne liście, czy w przypadku nieruchomości zlokalizowanych blisko pól przez kurz unoszący się podczas żniw.

Jak czyścić panele PV?

Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne posiadają specjalną powłokę chroniącą przed osadzaniem się kurzu, a odpowiednie ich nachylenie przeciwdziała osadzaniu się śniegu. Zdarza się jednak, że panele ze względu na swój montaż wymagają regularne czyszczenia. Wtedy należy korzystać z dedykowanych preparatów. Zwykłe detergenty mogą uszkodzić wrażliwą konstrukcję paneli PV. Warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę przeznaczoną do mycia paneli, a samo mycie zaplanować na popołudnie lub wieczór, kiedy panele nie są nagrzane i nie pracują na pełnej wydajności.

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl