Site Overlay
kruszywo

Jakie są zasady transportu kruszyw?

Przewóz dużej ilości kruszyw może być wymagający, ponieważ ich luźna struktura, a także niewielka masa jednostkowa powodują, że mogą one być trudne do opanowania. Nierówności na drodze, podmuchy wiatru lub nieprawidłowe zabezpieczenie doprowadzą do tego, że drobinki będą się wysypywać. Oznacza to nie tylko straty finansowe, ale też narażanie na niebezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Właśnie dlatego transport kruszyw jest objęty przepisami, które wymuszają spełnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu niezależnie od warunków przewóz grysu, dolomitu lub innych surowców będzie odbywał się bez większych przeszkód. W tym artykule podpowiemy Wam, co warto zabezpieczyć i w jaki sposób to zrobić.

Bezpieczny transport kruszyw

Najczęstszą metodą transportu kruszyw jest oczywiście przewóz drogowy. Zapewnia on dużą elastyczność i relatywnie niskie koszta. Do transportu w większości przypadków wykorzystuje się samochody samowyładowcze, które pozwalają na wysypanie surowców w wyznaczonym miejscu. Przewóz kruszyw określany jest przez prawo dotyczące transportu drogowego materiałów sypkich. Według przepisów materiały tego typu powinny zostać umieszczone w szczelnej skrzyni ładunkowej, która jest zasłonięta od góry. Oznacza to, że auta, które są ładowane właśnie od tej strony, muszą być starannie zabezpieczone. W ten sposób przepisy zabezpieczają kruszywo przed wysypywaniem się w trakcie transportu. Co więcej, nakazują one, by pilnować ile towaru jest załadowane do skrzyni. Niedopuszczalne jest przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Gdyby było inaczej, auto mogłoby stać się niestabilne i stwarzać zagrożenie na drodze.

Samochód, który służy do transportu kruszyw i pracuje pod dużym obciążeniem, musi być w nienagannym stanie technicznym, dzięki czemu nie będzie zagrażał życiu kierowcy i innych osób. Osoba wybrana do prowadzenia tego pojazdu, również powinna posiadać niezbędne pozwolenia oraz doświadczenie w przewozie tego typu materiałów. W ten sposób zorganizowany transport nie będzie stwarzał zagrożeń na drodze ani nie będzie generował strat z powodu zgubienia surowców po drodze!

Copyright © 2024 Adviser Solutions Sp. z o.o.. All Rights Reserved. | Polityka cookies | Designed by Lapid.pl